Friday, August 11, 2017

The International u jeku!

Da li će Kinezi prekinuti tradiciju osvajanja svakog drugog TI-a?


Kao što je opšte-poznato među ljubiteljima, The International je najveći turnir koji je ikad održan u istoriji E-sportova, sa prvom inkarnacijom davne 2011. i najvećim nagradnim fondom za bilo koji gejming turnir koji se sastojao od 1 milion dolara, do zapanjujućeg rezultata ove godine koji je dostigao čak 24 miliona dolara. Veliki deo tog nagradnog fonda grade igrači i fanovi tako sto kupuju Battle pass, in-game knjigu koja gledanje turnira čini još zanimljivijim i sa kojom dobijate mogućnost da predvidite ko će dobiti invite, ko će pobediti, glasanje za arkanu i još štošta. Kupovinom knjige, Valve daje 25% zarade u nagradni fond koji je na početku prodaje battle passa bio 1.6 miliona dolara. Takmičenje se sastoji od grupne faze u kojoj učestvuju 18 timova (6 invite-a, i 12 kvalifikovanih iz svih regiona sveta), i od glavnog događaja gde učestvuju 16 najboljih iz grupne faze i bore se za prvo mesto koje donosi 10 i po miliona dolara.

Sad kad smo prešli te tehničke stvari vezane za turnir, mogu da pričam o samim timovima i okršajima. Od samog početka grupne faze, kineski timovi su imali najviše uspeha zauzevši drugo i prvo mesto u svojim grupama, tačnije jedna organizacija pod imenom LGD i njihov drugi tim LFY. Osim ova dva tima, ima još 3 tima iz Kine od kojih je samo jedan ispao u prvom kolu, dok su ostali završili u Upper Bracketu, ili pobedničkom delu tabele. Tim LFY je pokosio mlade nade jugo-istočne Azije, TNC, koji su bili pod vođstvom iskusnog igrača 1437. Nakon toga su nastavili preko Virtus Pro, favorita istočne Evrope i danas treba da se suoče sa svojim sunarodnicima Newbee, koji su u prethodnom kolu pobedili još jedan kineski tim, IG (Invictus Gaming) poslavši ih u donju tabelu takmičenja, takozvani Lower Bracket. Gledajući LFY, njihovu dominaciju u većini mečeva i povratke u onima koje nisu uspeli da pobede u prvih 20-30 minuta, moram reći da deluju nezaustavljivo i da stvarno zaslužuju da osvoje turnir i da time prekinu tradiciju da kineski timovi osvajaju svaki drugi TI, uzimajući u obzir da su prošle godine turnir osvojili Wings Gaming, takođe kineski tim. Još jedna interesantna stvar je da je dosta daleko dogurao i ruski Team Empire, koji su zbog problema sa vizom jednog igrača, morali da zatraže pomoć od Resolut1on-a da stand-inuje za njih, i koji ih je bukvalno nosio iz meča u meč, sve dok ih konačno nije izbacio Team Liquid, zavrsivši na 7.-8. mestu.

Moja ideja kako su kineski timovi toliko dominantni ove godine je da su konačno shvatili da mogu da koriste i mlade naraštaje, koje imaju tako mnogo, s tim da su druga najmnogoljudnija zemlja na svetu, odmah iza susedne Indije. Uparivši mlađane momke sa iskusnim veteranima njihove Dota scene, nastali su ovi skoro nezaustavljivi timovi. Interesantna činjenica je da se to desilo iste godine kad su u Kini promenili zakon o jednom detetu po porodici, na dva. Da li je to sve njihov zli master plan da dominiraju u Doti, ili imaju nešto drugo na umu, videćemo u budućnosti. Sada znamo da je dosadna dota bez rizikovanja i sa previše razmišljanja koja je karakteristična za kinesku scenu zamrla dolaskom novih mladih igrača, i koristeći iskustvo veterana oni su uspeli da promene stil igre koji više liči na evropsku Dotu, ali sa mnogo više uspeha nego timovi sa tog kontinenta.

2 comments:

  1. Zaista intuitivna zapazanja i moglo bi se reci kratak ali veoma vesto upakovan uvid u trenutnu Dota 2 E-sports scenu. Ocekujem isto i od sledec blog-a!

    ReplyDelete